Javorník

ROZHLEDNA JAVORNÍK (výlet v blízkém okolí)

Vrchol Javorník (1.066 m.n.m.) byl velmi oblíbeným místem spisovatele Karla Klostermanna. Po odtržení Sudet v roce 1938 byl Javorník dokonce nejvyšším vrcholem Čech. Na jeho vrcholu byla v roce 1938 postavena kamenná rozhledna, která skýtala jedinečný výhled do širokého okolí. Za války sloužila jako protiletadlová pozorovatelna, po válce se stala turistickou atrakcí. V 70. letech minulého století ji pomalu začaly přerůstat okolní lesy a rozhledna se tak stala nefunkční. V roce 2001 byl založen Nadační fond Karla Klostermanna, jehož hlavním posláním bylo shromažďování finančních prostředků na nástavbu a rekonstrukci již značně zchátralé rozhledny. Práce na rekonstrukci byly zahájeny v září roku 2002 a rozhledna pak slavnostně znovuotevřena 5. července 2003 za velkého zájmu veřejnost. Dnes se rozhledna majestátně tyčí nad okolními lesy a opět slouží svému účelu - poskytuje návštěvníkům možnost pokochat se pohledem na široké okolí z výšky svých 39,6 m (nejvyšší vyhlídková plošina 30m).

Na Javorník můžete dojet z našeho penzionu autem (asi 6 km) - směr Kašperské Hory, v obci Šebestov odbočit doprava směr Javorník a Úbislav a dále pokračovat do kopce směr Javorník. Automobil zaparkujete na parkovišti pod sjezdovkou v centru obce a na rozhlednu vyrazíte pěšky (držte se turistického značení). Asi v polovině cesty narazíte na novodobou rotundu - vysvěcenou 4.srpna 1940 na svahu nejvyšší hory tehdejšího Protektorátu Böhmen und Mähren. Od kaple je z výšky 1009m n.m. nádherný výhled na Javorník, Stašsko a Vimpersko. Pokračujte dál dle turistické značky a zanedlouho dorazíte k rozhledně. Otevírací doba a cena vstupenky viz.: https://www.javorniksumava.cz/sluzby/priroda-kultura/klostermannova-rozhledna-javornik

Z rozhledny se stejnou cestou vrátíte zpět na parkoviště. V případě, že se budete chtít po výstupu občerstvit, doporučujeme restauraci penzionu Vyhlídka (mimo sezonu doporučujeme ověřit otvírací dobu).

Pokud si chcete dát do těla a výhled z rozhledny na Javorníku si opravdu "zasloužit", doporučujeme vyrazit pěšky z Michalova po žluté turistické značce přes Krousov na Studenec, odtud do Nicova -kousek po cyklostezce a dále po modré značce. Přes Královský kámen stále po modré značce dorazíte až na vrchol Javorníka (odhaduji 7-8 km). Z Javorníku se po žluté značce dostanete do Úbislavi a dále po červené (přes Suchý vrch) až na Stachy (dalších 5-6km).