Kašperk

Hrad KAŠPERK

Asi 14 km od našeho penzionu se nachází město Kašperské Hory, nad nímž se tyčí nejvýše položený královský hrad Kašperk.

Střežit zemskou hranici s Bavorskem, ochránit významné naleziště zlata a zabezpečit důležitou obchodní trasu tzv. Zlaté stezky. To jsou tři důvody, které vedly českého krále a římského císaře Karla IV. v roce 1356 k vybudování hradu Kašperk na severovýchodním výběžku kopce Ždánova.

Později především vinnou nedostatku financí rychle chátral a upadal, zatímco bylo okolní panství rozprodáváno. Dovršením tohoto procesu byl rok 1616, kdy byl již opuštěný a zchátralý hrad královskou komorou odprodán městu Kašperské Hory, v jejichž majetku hrad zůstává až dodnes.

Na Kašperk se dá dojít z Kašperských Hor po značené turistické trase (ta delší varianta) nebo lze dojet autem na parkoviště v blízkosti hradu (směr Nezdice) a na hrad dojít nenáročnou cestou cca 1,5 km pěšky (méně náročná varianta pro malé děti, kterou jsme zvolili my - Jiřík (3 roky odrážedlo), Verunka (1,5 roku - kočár).

Hrad nabízí několik prohlídkových okruhů, my jsme, s ohledem na prťousy, vybrali okruh Život na hradě a nelitovali jsme. Vrcholem byla videoprojekce zobrazující život na hradě, která prohlídku zakončila a vyrazila nám i dětem dech. Na hradě jsme se občerstvili, prohlédli nádvoří a vyrazili zpět na parkoviště.

Návštěvu hradu můžeme doporučit, věříme, že tam každý najde něco, co ho zaujme. Pokud ještě výlet zakončíte výborným obědem, nebude mít Váš den chybu.

Více info o kašperku: www.kasperk.cz a na našich stránkách